Škola za montažu instalacija

Broj ugovora: 2018-1-HR01-KA102-047231

Toulouse/Francuska,  23.03.-07.04.2019.

Predmet:

Poziv na dostavu prijava za sudjelovanje VODOINSTALATERI I INSTALATERI GRIJANJA I  KLIMATIZACIJE

Pozivamo učenike koji se obrazuju za zanimanja vodoinstalater i instalater grijanja i klimatizacije da se prijave za stručnu praksu u Francuskoj, koja se provodi u okviru odobrenog projekta u sklopu programa Erasmus+.

Partner domaćin je Compagnons du Tour de France Occitanie koji će osigurati tvrtke u kojima će učenici provesti stručnu praksu sukladno dogovorenom programu rada.

Prijave se zaprimaju putem popunjavanja priloženog prijavnog obrasca i motivacijskog pisma putem e-maila: project.gaswat@gmail.com ili osobno u tajništvu Škole.

Rok za dostavu je 03.12.2018. godine.

Komisija za odabir sudionika će sukladno usvojenom načinu bodovanja izraditi rang listu te objaviti odluku o odabiru, uz dva učenika rezerve. Svi zainteresirani će imati uvid u način bodovanja i odluke. Žalbe će se zaprimati pisanim putem 7 dana od objave odluke.

Svi odabrani učenici obvezni su pohađati pripreme koje organizira škola (stručne, pedagoške, kulturološke i jezične-engleski jezik), o čemu će se voditi evidencija.

Škola i partner su se dogovorili da će se primijeniti ECVET- to je europski alat za prijenos, prikupljanje i priznavanje ishoda učenja stečenih tijekom međunarodne mobilnosti. Škola će s partnerom potpisati Memorandum o razumijevanju te će utvrditi skup aktivnosti s ciljem stjecanja novih i/ili proširivanja stečenih znanja, vještina i kompetencija, kao i povezivanja novostečenih s prethodno stečenim. Sudionicima se nudi mogućnost upoznavanja suvremenih tehnologija i različitih kultura, učenja jezika te stjecanja radnog iskustva u inozemstvu, čime povećavaju svoju konkurentnost na tržištu rada.

Polaznikova znanja, vještine i kompetencije stečene tijekom mobilnosti, a prethodno dogovorene sporazumom među partnerima, ocjenjuje i dokumentira ustanova domaćin. Škola i partner će dogovoriti način ocjenjivanja i praćenja koji će se primijeniti tijekom mobilnosti te će svaki sudionik ostvariti 3 kreditna boda stečena u inozemstvu.

ŠMIMK iz odobrenih sredstava za organizaciju organizira za sudionike prijevoz , putno i zdravstveno osiguranje  te osiguranje privatne odgovornosti za vrijeme obavljanja stručne prakse kod poslodavca. Iz sredstava individualne potpore financirat će se troškovi smještaja, prehrane (doručak obavezno, a ručak ili večera opcionalno), lokalnog gradskog prijevoza te kulturološki program za vrijeme boravka u inozemstvu koji će se odvijati uglavnom vikendom. Nakon podmirenja ugovorenih troškova s partnerom, preostali iznos bit će uplaćen sudionicima na račune.

S učenicima u pratnji putuje jedan nastavnik/ca. Školi je Agencija za mobilnost i programe EU odobrila boravak nastavnika u pratnji u trajanju od 7 dana, no zbog sigurnosti naše djece škola će iz sredstava organizacije financirati boravak nastavnika u cjelokupnom trajanju mobilnosti, odnosno 16 dana s putovanjem.

O PARTNERU:

Compagnons du Tour de France Occitanie jedan je od 16 obrazovnih centara nacionalnog udruženja obrtnika Compagnonnique. Obrazovanje je organizirano na principu 50% nastave – 50% praksa u obrtima i tvrtkama, na osnovu jedinstvenog francuskog sustava stjecanja znanja i vještina povezanih s obrtima. Sustav je spoj različitih metoda i procesa prijenosa znanja (državna i međudržavna obrazovna putovanja poznata kao razdoblje Tour de France, obrazovanje u školama uobičajenom nastavom i stručna praksa). Obrazovanje traje od tri do pet godina tijekom kojeg polaznici svakih šest mjeseci mijenjaju mjesta i gradove u kojima se obrazuju u strukovnim centrima diljem Francuske, a praksu obavljaju u obrtima čiji su vlasnici-obrtnici članovi udruženja. Vlasnici su bivši polaznici programa obrazovanja koji su otvorili svoje obrte te postali članovima udruženja i mentori polaznicima koji kod njih obavljaju praksu. Školovanje završava završnim radom koji pregledavaju mentori – obrtnici. Time se proširuje broj članova, stvaraju nova radna mjesta, mjesta stručne prakse s mentorima u sustavu. Unutar udruženja djeluje ukupno 16 strukovnih centara za redovno i kontinuirano obrazovanje, koji nude kombinaciju obrazovanja za stjecanje tradicionalnih i suvremenih  znanja i vještina.

Nacionalno udruženje obrtnika Compagnonnique utemeljeno je 1952. godine, a okuplja regionalna udruženja koja diljem Francuske imaju Tour de France sjedišta i obrazovne centre. Obrti su u članstvu nacionalnog udruženja i grupirani su unutar 7 ''društava-obrta'' po djelatnostima: 1. drvodjeljci, drvni graditelji, 2. stolari, bravari, metalci, 3. klesari, keramičari, zidari, 4. vodoinstalateri, gipsari, krovopokrivači, grijanje, uređenje, 5. soboslikari, dekorateri, 6. pekari, slastičari, 7. obrti za rad s kamenom. Unutar udruženja ima 15 obrta koje vode obrtnici porijeklom iz Hrvatske.

Compagnonnage pokret danas broji oko 45.000 članova, općenito se smatra posljednjim načinom ostvarivanja izvrsnosti u obrtničkoj struci te je upisan 2010. na UNESCO-v popis nematerijalne svjetske baštine u Europi. Tri su glavne skupine compagnons-a : 16-godišnjaci i stariji koji koji žele naučiti i/ili razviti svoje vještine u određenoj struci tako što se priključuju udruženju; polaznici obrazovnih programa koji traju od tri do pet godina i tijekom obrazovanja usvajaju znanja i vještine na ''Tour de France''-u (mijenjaju mjesta obrazovanja i prakse); obrtnici koji su položili majstorski ispit na temelju završnog rada kojeg su pregledali i ocijenili drugi obrtnici-mentori koji su članovi udruženja.

Prilog:

1. Prijavni obrazac za 2. grupu (vodoinstalateri i instalateri grijanja i klimatizacije)
  2. Motivacijsko pismo (primjer s uputama za pisanje)

Dublin, Irska - 04.01.-19.01. 2018.

Instalater grijanja i klimatizacije "C"

Bravar "JMO"

Limar "JMO"

Održano XVII. državno natjecanje učenika plinoinstalatera