Tijek projekta "Kultura turizma"

• Do sada su učenici sudionici projekta posjetili:
  • 25.1.2017. učenici su zajedno s profesoricom politike i gospodarstva, Sunčanom Ružić, posjetili Izložbu o Nikoli Tesli u Tehničkom muzeju grada Zagreba. Slike pogledajte ovdje.
  • 30.1.2017. pogledali su predstavu u HNK  "Tartuffe", djela autora Moliera. Slike ovdje.
  • 3.2.2017. sudjelovali su na radionici što je za naše učenike pripremio Etnografski muzej. Slike pogledajte ovdje.
  • 10.2.2017. pogledali i poslušali koncert klasične glazbe Crveni ciklus Zagrebačke filharmonije u K.D. Vatroslav Lisinski. Slike ovdje.
  • Na praktičnoj nastavi izrađivali su srca od bakra, dekoracije za kantice sa cvijećem koji će biti suveniri projekta. Slike ovdje.
  • Učenici su posjetili i Kraljičin zdenac, izvor pitke vode na obroncima Medvednice. Slike ovdje.
  • Prof. Sunčana Ružić dogovorila je i brzi tečaj snimanja i obrade filmova sa snimateljicom, gđom Dinkom Radonić iz Hrvatskog filmskog saveza. Slike ovdje.
  • Druga filmska radionica s gđom. Dinkom Radonić iz Filmskog saveza. Slike ovdje.
  • Počeli smo snimati dokumentari film na temu Povijest vodovoda. Dana 8.3.2017. posjetili smo vodocrpilište i Muzej vodoopskrbe u Maloj Mlaki, zajedno s našim ravnateljem, prof. Josipom Rodinom, domaćica nam je u Muzeju bila gđa Renata Čipin, zahvaljujemo joj na gostoljubivosti i suradnji. Slike ovdje.
  • Od 17.-19.3.2017. naša škola je imala štand na Međunarodnom sajmu turizma Place 2 go. Slike ovdje.
  • 6.4., 7.4. i 12.4.2017. održane su filmske radionice s gđom Dinkom Radonić, koja nas je uputila u osnove dokumentarnog filma. Slike ovdje.
  • 11.4.2017. bili smo u Muzeju za umjetnost i obrt te Mimari. Slike ovdje.
  • 2.5.2017. posjetili smo Medvedgrad, sanatorij Brestovac i spilju Veternicu. Slike ovdje.
  • 8.5.2017. završna svečanost.

Odabrane škole, uz određenu financijsku pomoć Turističke zajednice imaju zadatak: odabrati jednu od ponuđenih tema, osmisliti kako prezentirati Zagreb, osmisliti slogan, ukazati na moguća poboljšanja u promociji grada kao turističke destinacije, izraditi suvenire, osmisliti internetsku stranicu ili snimiti promotivne filmove, itd. Svaka škola je dobila slobodu da projekt osmisli i provede kako misli da je najbolje.

Naša škola izabrala je temu "Povijest vodovoda u Zagrebu", u sklopu kojeg će učenici obići izvorišta pitke vode.

Izrađivat će suvenire - limene kantice za cvijeće, na koje će lijepiti slike izvorišta i licitarska srca napravljena od lima.

Poziv za sudjelovanje i inicijalni sastanak škola je dobila u prosincu 2016. godine. Provedba projekta je planirana i realizirana u drugom polugodištu, od siječnja, planirano do ožujka 2017.. Prezentacija izrađenih suvenira bit će na Međunarodnom sajmu turizma Place2go, koji se održava 17.-19. 3. 2017. u Areni Zagreb. Završni projekt bit će prikazan u svibnju 2017.godine.

Sudionici iz naše škole su učenici:

1. Natalija Pavleković, 2.A

2. Antonio Krajinović, 2.C

3. Dario Dedić, 2.B

4. Filip Čajić, 2.C

5. Valentin Lucić, 2.D

6. Marko Pranjić, 2.E

Voditeljica projekta u našoj školi: prof. Sunčana Ružić

Film o vodovodu koji je rezultat projekta možete pogledati u našoj mapi ovdje.

O projektu "Kultura turizma“

"Kultura turizma“ projekt je koji je Turistička zajednica grada Zagreba pokrenula 2010. godine u suradnji s Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i šport, a kojim se mlade nastoji uključiti u sudjelovanje u programima zaštite okoliša i životne sredine, podizanja kvalitete življenja, očuvanja etnološkog, povijesnog i kulturnog nasljeđa, podizanja razine gostoljubivosti te stvaranja klime dobrodošlice, što bi dugoročno trebalo ostaviti traga na zagrebačkom turizmu te gospodarskom razvoju grada Zagreba.
Na ovaj način, sustavnom edukacijom učenika srednjih škola, Turistička zajednica grada Zagreba nastoji podići svijest o vlastitom gradu te upoznati mlade s turističkim, kulturnim i prirodnim potencijalima Zagreba.

U početku su u projektu sudjelovale samo škole koje školuju direktno turistička zanimanja, dok zadnjih nekoliko godina sudjeluju i zagrebačke srednje škole kojima turizam i ugostiteljstvo nisu primarni, a koje sudjeluju u obliku izvannastavne aktivnosti.

Za vrijeme trajanja sajma turizma Place2go, 17. - 19. ožujka 2017. u Areni Zagreb, srednjoškolci će predstaviti izrađene suvenire za kulturu i turizam grada Zagreba.

Facebook stranica Kulture turizma - klikni ovdje

Facebook stranica naše škole ŠMIMK - klikni!